Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.
برنامه نویسی در ایران
برنامه نویسی در ایران

چکار کنم؟ چطور پول در بیارم؟ چه کسب و کاری راه بندازم؟ سرمایه از کجا بیارم؟

اینها و سوالات زیادی از این قبیل در شرایط فعلی کشور ما ایران که بیکاری یکی از معضلات جدی جامعه است، ذهن بسیاری از جوانان را به خود درگیر نموده است. سوالاتی که اغلب بدون جواب به نظر میرسند و بذر یأس و ناامیدی را در روح و روان جوانان میکارد و رشد آن هر روز بیش از قبل باعث ایجاد حس بد نسبت به زندگی در ایشان میگردد. اما آیا واقعا دیگر امیدی نیست؟ اگر کمی اهل مطالعه باشیم با نگاه به وقایع تاریخی کشور خودمان و کشورهای دیگر درمیابیم که شرایط سخت و دشوار همواره در مقاطع تاریخی در اینجا و آنجا بوجود آمده و باعث ایجاد تغییرات اساسی در سبک و روشهای زندگی مردم شده است. پس تاریخ تکرار خواهد شد. هر شرایط دشواری ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات بنیادی در ما برای مواجهه با آن داشته باشد. در چنین شرایطی اگر تغییر نکنیم احتمالا دچار شرایط بد و بدتری خواهیم شد مخصوصا اگر سرمایه اندک و پشتیبانی مالی کمی داشته باشیم. اما چگونه باید تغییر کرد؟ در ادامه قصد داریم دراین خصوص بیشتر صحبت کنیم.

اگر به مقدمه مطرح شده بالا به عنوان یک مشکل نگاه کنیم برای یافتن راه حلی برای آن ابتدا باید شرایط حل مسئله را بازبینی و بررسی کنیم. جامعه ما درحال تغییر است. بخشی از این تغییرات هماهنگ با تغییراتی است که کل دنیا با آن درگیر است و بخش دیگری براساس شرایط فرهنگی و حکومتی کشور ماست. اما دلیل آن هرچه باشد باید بپذیریم که جامعه ما درحال تغییر است و اغلب این تغییرات بسیار سریع اتفاق میافتند؛ آنقدر سریع که اغلب انتطباق پیدا کردن با آن کاری بسیار مشکل است. اما این انطباق پذیری اجتناب ناپذیر است و برای ادامه و داشتن یک زندگی مطلوب لازم است.

بنابراین اول باید بتوانیم این تغییرات را شناسایی کنیم و حتی پیش بینی کنیم تا بتوانیم برای مواجهه با آن آمادگی لازم را کسب کنیم. اما چگونه؟

نگاهی به گذشته و سالهای اخیر میتواند به ما در شناسایی وضعیت و پیش بینی آینده کمک شایانی کند. با یک بررسی اجمالی امروز با ده سال گذشته به سادگی متوجه میشویم که سبک جدیدی از زندگی که همان دنیای مجازی و تحت شبکه است بر زندگی همه چیره شده است. امروزه کمتر کسی میتواند ادعا کند که گسترش اینترنت و فضاهای مجازی و کسب و کارهای آنلاین در زندگی او بی تأثیر بوده است. این موضوع مختص نسل جوان نیست و حتی افراد میان سال و سالمندان نیز که تا ده سال قبل هیچ نشانه ای از چنین شرایطی را در زندگی خود نداشته اند نیز امروزه کمابیش با این مسئله درگیر شده اند. بسیاری از روابط و کسب و کارها متناسب با این شرایط جدید تغییر کرده اند و بسیاری از روابط و کسب و کارهای سنتی دستخوش تغییرات اساسی و یا حتی فروپاشی شده اند.

آنچه مسلم است این روند که به تازگی در کشور ما و حتی در دنیا آغاز شده است دوران نوجوانی خود را سپری میکند و روز به روز رشد و گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد. یادم هست زمانی که دانشجو بودم هنوز کامپیوتر و اینترنت فقط توسط افراد بسیار کم و خاصی شناخته میشد و درصد بالایی از مردم حتی یک کامپیوتر را از نزدیک ندیده بودند و هیچ درکی از آن نداشتند (حدود سالهای 1371 تا 1375) آن زمان از برخی از اساتید دانشگاه میشنیدیم که در آینده نزدیک هرکس کار با کامپیوتر را بلد نباشد بیسواد است و تعریف بیسوادی درحال تغییر است. آن زمان ما درک عمیقی از این حرف نداشتیم اما امروز متوجه میشویم که این حرف تا چه اندازه درست و حکیمانه بود. امروزه کسی که کار با اینترنت و کامپیوتر و گوشی هوشمند را بلد نباشد برای انجام خیلی از کارهایش به دیگران وابسته است. اکنون من در سن 47 سالگی میخواهم بگویم که به نظر من در سالهای آینده کسی که با برنامه نویسی بیگانه است دچار چنین وضعیتی میشود. شرایط به گونه ای درحال تغییر است که در آینده نزدیک هرکس باید حداقل آشنایی کلی با این علوم داشته باشد تا بتواند برای کسب و کار خود و تطبیق آن با دنیای جدید برنامه ریزی کند. اشتباه نکنید؛ منظور من این نیست که باید هر کس خود یک برنامه نویس باشد و برنامه های مورد نیاز خود را بنویسد منظور من این است که برای آنکه بتواند بهترین راه کار را برای بهبود شرایط کاری خود پیدا کند باید یک اِشراف کلی به این موضوع داشته باشد تا به یک زبان مشترک با کارشناسانی برسد که قرار است کارهای خود را به ایشان بسپارد. در طول سالهای گذشته و انجام پروژه های متعدد در خصوص طراحی وب سایت و برنامه نویسی بارها دیده و شنیده ام که عدم اطلاع کارفرما و غریبه بودن وی با دنیای فناوری اطلاعات و برنامه نویسی باعث شده است که ارتباط درستی بین وی و برنامه نویسانی که قرار بوده است برای وی کاری را انجام دهند بوجود نیامده و باعث شده است که یا کار به درستی به نتیجه مطلوب نرسد و یا حتی به طورکلی از دست رفته و تجربه بدی برای طرفین بوجود آورد. دلیل اینکه میگویم همه باید با مفاهیم پایه و کلی فناوری اطلاعات و برنامه نویسی آشنا باشند این موضوع است و در آینده باید تعریف بیسوادی را بر اساس این موضوع تغییر داد. این آینده ای که میگویم آینده دوری نیست و از همین اکنون شروع شده است.نتیجه گیری مهم اینکه اگر توانایی و کشش ذهنی کافی دارید برای ورود به دنیای فناوردی اطلاعات و برنامه نویسی آماده شوید. توصیه من مخصوصا برای جوانانی است که رویاهای زیادی در سر دارند و برای آینده ای بهتر تلاش میکنند.مزایای برنامه نویسی

در خصوص اصلی ترین مزیت برنامه نویس بودن باید بگوییم ما با یادگیری برنامه نویسی از یک مصرف کننده فناوری اطلاعات به یک تولید کننده آن مبدل میشویم و با توجه به افزایش روزافزون درخواست ها با یادگیری اصولی کدنویسی، ما به حوزه ی یکی از پردرآمدترین مشاغل حال حاضر دنیا ورود پیدا خواهیم کرد.

از مواردی که برنامه نویسی را برای شخص من جذاب کرده است میتوانم به موارد زیر اشاره کنم:

  • زمان کار در اختیار من است.
  • امکان کار در هر نقطه مکان حتی در مسافرت وجود دارد.
  • در شرایط خاص (مانند همین شرایط شیوع بیماری) امکان کار در منزل وجود دارد.
  • درآمد قابل قبولی برایم ایجاد نموده است.
  • احساس خوب همراه بودن با تغییرات تکنولوژیکی اطلاعات در دنیا
  • سرمایه کم مورد نیاز

چگونه برنامه نویس شویم؟

من به جرأت و اطمینان میگویم شرکت در کلاسهای جمعی و یا استفاده از فیلم های آموزشی از کسی یک برنامه نویس حرفه ای نمیسازد. البته ممکن است افرادی خاص و دارای استعداد ویژه ای هم باشند که با این روشها و البته با تلاش و پشتکار بی وقفه خود به نتایج خوبی رسیده باشند اما در حالت کلی این روش خوبی برای حرفه ای شدن نیست. این نوع آموزشها بیشتر برای ورود به دنیای برنامه نویسی مفید هستند و به اصلاح میتوانند ما را راه بیاندازند!

اگر تصمیم گرفتید که برنامه نویسی را پیشه خود قرار دهید بهترین روش آموزش دیدن و کارآموزی تحت نظر برنامه نویسان مجرب است. با این روش بسیار سریع تر و مؤثرتر به هدف خواهید رسید. شاید به نظر آید که این روش پرهزینه است اما توجه داشته باشید هنگامی که تحت نظر برنامه نویسان باتجربه و کارآزموده به صورت مستقیم آموزش می بینید بسیار سریع تر وارد بازار کار میشوید و خیلی زود هزینه ها برایتان جبران خواهد شد. همچنین در طول دوران آموزش ارتباطاتی برای شما ایجاد میگردد (توسط مربی) که شما سریعتر به کارفرمایان و پروژه ها معرفی میشوید. آنچه گفتم بر اساس تجارب شخصی است و راه آزموده شده ای است.

نکته آخری که در اینجا لازم است در خاتمه این مطلب به آن اشاره کنم این است که زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. بسیاری از منابع اطلاعاتی مورد نیاز شما در اینترنت وجود دارد اما برای درک آن باید زبان انگلیسی خوبی داشته باشید. پس در جریان یادگیری برنامه نویسی به این موضوع توجه خاصی داشته باشید.


موفقیت و شادی شما آرزوی من است
نویسنده: هاشمی

برنامه نویسی اندروید پرواز پاراگلایدر کوهنوردی

فرم ورود

فرم ثبت نام